Posadzki z płytek i kształtek podłogowych ceramicznych

 
 

Posadzki z płytek ceramicznych stosowane są w pomieszczeniach o wilgotnym środowisku, zwiększonej intensywności ruchu (hale fabryczne, sklepy, magazyny) lub w pomieszczeniach narażonych na działanie ługów i kwasów, substancji organicznych podlegających gniciu itp. oraz w pomieszczeniach wymagających częstego zmywania wodą lub narażonych na zawilgocenie w czasie użytkowania (np. łazienki, pralnie, zakłady przemysłu spożywczego).

Są to posadzki twarde, zimne, odporne na ścieranie oraz na działanie wilgoci, wody i chemikaliów (przy ułożeniu na zaprawie chemoodpornej). Nie są odporne na znaczniejsze uderzenia oraz są stosunkowo śliskie (z płytek gładkich).

Płytki i kształtki podłogowe ceramiczne są to wyroby wypalane z gliny z odpowiednimi topnikami i domieszką lub bez domieszki barwników. W zależności od kształtu i wymiarów rozróżnia się 58 numerów płytek i kształtek, których kształt i wymiary podano w tabl. 6-1.

W zależności od wzoru powierzchni użytkowej rozróżnia się płytki: gładkie o jednolitej barwie, z rowkami o zarysie trapezowym rozwartym (fazowane), groszkowane, o jednolitej barwie powierzchni, mar- murkowe i o powierzchni falistej. Płytki i kształtki podłogowe ceramiczne produkowane są w następujących barwach: białej, szarej, żółtej, czerwonej, czarnej, niebieskiej i zielonej, a w zależności od cech zewnętrznych i dopuszczalnych wad - w dwóch jakościach (gatunkach): 1 i II. Płytki drobne zwane mozaikowymi o wymiarach 50X50 mm lub mniejsze produkowane są tylko w jednym gatunku i dostarczane w arkuszach zwanych formatami, naklejone powierzchnią użytkową na papier.