Remont posadzek z drewna - kontynuacja

 
 

Ze względu na niebezpieczeństwo zagrzybienia podłogi duży -nacisk należy położyć na konieczność dokładnej impregnacji drewna używanego do podłóg (dotyczy to głównie legarów i desek), a także na zabezpieczenie podłogi przed zawilgoceniem, obojętnie w jakiej postaci może ono nastąpić.

Remont posadzek z materiałów drzewnych polega w zasadzie na usunięciu zniszczonych elementów (deszczułek, desek, płyt),’ co jest równoznaczne z całkowitym zerwaniem posadzki i ułożeniem jej na nowo. Można jednak zniszczone posadzki z drewna przebudować, układając na nich posadzkę z innych materiałów, głównie płyt pilśniowych i tworzyw sztucznych. W tym wypadku stara posadzka stanowić będzie podkład, który powinien odpowiadać wymaganiom stawianym podkładom. W szczególności podkład powinien być równy, mocny, bez oznak klawiszowania. Zużyte posadzki drewniane na ogół nie mają równej powierzchni. Wyrównanie jej można uzyskać przez zestruganie (np. w wypadku desek) lub - co jest łatwiejsze - przez nałożenie warstwy wygładzającej w postaci szpachlówek malarskich używanych przy malowaniu olejnym posadzek lub szpachlówek emulsyjnych.

Na wyrównanym podkładzie można ułożyć płyty pilśniowe twarde przybijając je do podkładu (jeżeli przewidziane jest pokrycie ich powłoką olejną) lub przyklejając lepikiem asfaltowym, klejem emulsyjnym, kazeinowym lub kazeinowo-cementowym.

Nie klawiszujące posadzki drewniane, dokładnie wyrównane i wygładzone, mogą być podkładem pod płytki lub wykładziny z tworzyw sztucznych. Posadzki słabsze, bardziej zniszczone, zaleca się pokryć płytą pilśniową, a następnie na płycie przykleić wykładzinę.