Właściwie wykończona okładzina z płyt pilśniowych

 
 

Wykonanie okładziny z płyt pilśniowych metodą bezpośredniego przyklejania wymaga bardzo starannego przygotowania podłożą (równe, gładkie) oraz dużej dokładności. Należy jednak liczyć się z tym, że nie uda się przykleić płyty całą jej powierzchnią, gdyż jest to jedynie możliwe na bardzo równej i gładkiej powierzchni ściany. W praktyce ten sposób mocowania okładziny -może być brany pod uwagę jedynie w odniesieniu do powierzchni ścian z elementów wielkopłytowych, produkowanych w dokładnych formach bateryjnych. Przyklejanie płyt pilśniowych na przekładce 2 pasków elastycznych. Jest to metoda znacznie bardziej celowa i łatwiejsza od poprzedniej.

- III - przyklejenie arkusza wraz z listwą łączącą,

- IV - przyklejenie kolejnego arkusza, V - wklejenie listwy górnej obrzeżającej

Zasadę ilustruje rys. 11-11. Polega ona na tym, że najpierw przykleja się na ścianie paski z filcu lub spienionego poliuretanu, a następnie do tych pasków przykleja się płytę. Szczegóły wykonania podane zostały w p. 12.3 omawiającym okładziny z laminatów melaminowo-for- maldehydowych (np. Unilam, Formica itp.).

Przyklejanie płyt pilśniowych na przekładce z pasków znacznie łagodzi wymagania dotyczące gładkości podłoża, a także obniża zużycie kleju. Połączenie płyty ze ścianą ma charakter połączenia elastycznego, co umożliwia swobodny ruch materiału przy rozszerzaniu się względnie kurczeniu pod wpływem zmian cieplno-wilgotnościowych. Jest również bardzo istotne, że między ścianą a okładziną występuje niewielka pustka powietrzna, która umożliwia regulację stosunków wilgotnościowych między ścianą a płytą okładziny.’

Właściwie wykończona okładzina z płyt pilśniowych laminowanych lub emaliowanych nie wymaga dalszych czynności wykończeniowych. Jedynie zanieczyszczenia powierzchni {klejem, brudnymi rękami itp.) wymagają zmycia wodą z dodatkiem środków piorących lub rozpuszczalnikiem (zanieczyszczenia klejem powinny być natychmiast usuwane).

Okładziny z płyt pilśniowych laminowanych lub emaliowanych wymagają jedynie okresowego zmywania. Reperacja uszkodzeń wymaga wymiany płyty. W wypadku płyt emaliowanych można ew. uszkodzenie powierzchni usunąć przez nałożenie warstwy emalii dobranej do rodzaju materiału lakierniczego na powierzchni płyty.