Okładziny z tapet winylowych (papierów powlekanych PCW)

 
 

Tapety winylowe. Są to nowe materiały okładzinowe w postaci cienkiej powłoki z polichlorku winylu na podkładzie papieru tapetowego, który pełni rolę nośnika i umożliwia wykonywanie okładzin z PCW techniką zbliżoną do tapeciarskiej.

Tapety winylowe mogą być wytwarzane zarówno przez nałożenie na papier warstwy polichlorku winylu metodą walcowania na gorąco jak też przez powleczenie pastami lub laminowanie papieru folią z PCW. Wykonanie wzoru odbywa się techniką drukarską, przy czym wzór może być naniesiony na papierze, a następnie pokryty przezroczystą folią z PCW lub wykonany bezpośrednio na powierzchni powłoki z PCW.

Firmy produkujące tapety winylowe prezentują bogate kolekcje barw, wzorów i faktur powierzchni. Tapety winylowe są dostarczane w rolkach o szerokości 50-125 cm i długości 10,05 m bez marginesów (jednobarwne) lub z marginesami (wzorzyste), na których umieszczone są znaki pasowania wzoru (tzw. raport), podobnie jak to ma miejsce na tapetach papierowych.

Pomimo podobieństwa do tapet papierowych, tapety winylowe różnią się od nich właściwościami technicznymi, szczególnie stopniem pa- roprzepuszczalności. Jest ona relatywnie bardzo niska i z tego względu okładziny z papierów powlekanych (tapet winylowych) mogą być stosowane jedynie na całkowicie suchych podłożach. Wymaganie to ogranicza możliwość stosowania tapet winylowych w nowym budownictwie. Pod względem właściwości techniczno-użytkowyeh okładziny z tapet winylowych zbliżone są bardziej do lamperii olejnych niż okładzin z tapet papierowych.