Kleje do tapet

 
 

Do przyklejania tapet winylowych należy stosować kleje metyloce- lulozowe z dodatkiem dyspersji tworzyw sztucznych. Za "granicą są produkowane fabrycznie suche mieszanki wysokowiskozowej metylocelulozy z dodatkiem sproszkowanej dyspersji polioctanu winylu. Preparat zarabia się stosunkowo niewielką ilością wody (1 : 20) otrzymując gęsty klajster. Z krajowych produktów stosuje się klej Celtap-lux.

Ponieważ istnieje duża liczba odmian tapet winylowych, różniących się właściwościami technicznymi - przy wyborze kleju należy kierować się wytycznymi producenta. Do przyklejania tapet winylowych stosuje się narzędzia używane w robotach tapeciarskich.

Obowiązują podobne warunki jak przy wykonywaniu okładzin z tapet papierowych z tym, że podłoże powinno być całkowicie suche. Podłoże można uznać za suche, jeżeli wykonana na nim kreska ołówkiem kopiowym po upływie godziny nie rozpłynie się.

Jeżeli podłoże jest odpowiednio gładkie nie ma potrzeby wykonywania warstwy makulaturowej. Zalecać jedynie należy zagruntowanie podłoża rozrzedzonym klejem. Stare tapety powinny być bezwarunkowo usunięte. Technika wykonania okładzin z tapet winylowych jest podobna do zwykłych robót tapeciarskich. Różni się jedynie niektórymi szczegółami. Tapety winylowe przykleja się jedynie na styk. Z tego względu arkusze tapety powinny mieć obcięte oba marginesy (zazwyczaj tapety winylowe są dostarczane z fabrycznie obciętymi marginesami).

Czynność obcinania może być wykonana przed nasmarowaniem tapety klejem - na stole tapeciarskim lub bezpośrednio na ścianie, w ten sposób, że tnie się jednocześnie przez oba przyklejone przed tym na

Po przyklejeniu do ściany bryt powinien być bardzo dokładnie do niej dociśnięty. Szczególnie starannie powinny być dociśnięte do ściany (za pomocą wałka gumowego) stykające się brzegi brytów tapety.

Przy renowacji okładzin z tapet winylowych możliwe jest całkowite zerwanie jedynie warstwy polichlorku winylu. Podkład (nośnik) papierowy pozostaje przyklejony na ścianie i służyć może jako podkład makulaturowy pod nową tapetę.