Okładziny z folii z PCW

 
 

W ciągu ostatnich lat technika okładzinowa wzbogaciła się o nową grupę materiałów - folii okładzinowych z polichlorku winylu. Ze względu na wygląd zewnętrzny folie okładzinowe z PCW nie różnią się od papierów lub tkanin powlekanych polichlorkiem winylu. Zaletą folii jest jednak ich znacznie niższy koszt, wynoszący przykładowo około połowę kosztu tkaniny powlekanej. .

Rozwój stosowania folii z PCW jako okładzin związany jest również z rozwiązaniem problemu ich klejenia. Nowe odmiany klejów głównie na dyspersjach akrylowych, akrylowo-winylowych itp. zapewniają wygodne technologicznie i należyte połączenie folii z podłożem.

Folie okładzinowe z PCW. Są to folie produkowane ze zmiękczonego polichlorku winylu metodą kalandrowania w postaci taśm o szerokości 1,0-5-2,8 m i grubości 0,1-i-0,4 mm. Folie mogą być produkowane w niemal nieograniczonej liczbie wy barwień, wzorów i faktur powierzchni. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu metody zdwajania folii i techniki drukarskiej. Omawiana metoda polega na tym, że na taśmie folii nanosi się techniką drukarską odpowiedni wzór, a następnie pokrywa się ją drugą taśmą folii przeźroczystej i obie folie zgrzewa się w prasie bębnowej. Jednocześnie za pomocą walców zaopatrzonych w matrycę wytłacza się fakturę. Przykłady faktur ilustruje rys. 12-22.

Folie samoprzylepne (kontaktowe) z PCW. Są to folie okładzinowe opisane wyżej, z nałożoną warstwą specjalnego kleju. Warstwa kleju jest chroniona parafinowanym papierem, który oddziela się od folii bezpośrednio przed jej przyklejeniem. Folie samoprzylepne mają ograniczone zastosowanie ze względu na stosunkowo wysoką cenę.

Folie okładzinowe ze spienionego PCW. Jest to nowy materiał okładzinowy produkowany w taśmach o szerokości do 1,60 m i grubości do 2 mm. Folia ma strukturę gąbczastą. Materiał taki nadaje się do naklejania bezpośrednio na prefabrykowane wielkowymiarowe elementy betonowe bez potrzeby uprzedniego szpachlowania powierzchni tych elementów. Drobne wgłębienia, występujące na powierzchni elementów betonowych, nie stanowią przeszkody. Wgłębienia te nie odznaczają się na powierzchni okładziny. Ten rodzaj materiału zapewnia wysoki komfort użytkowy. Okładzina jest miękka, ciepła w dotyku i łatwo zmywalna.

Inne odmiany materiałów. Na rynkach zagranicznych występują liczne odmiany folii okładzinowych i zasłonowych. Wśród nich wymienić można folie z podkładkami spienionymi (głównie z poliuretanu), folie stebnowane (rys. 12-23) z podkładem włóknistym, folie o specjalnych właściwościach fizycznych (np. mikroporowate, szczelne, antyelektrostatyczne itp.). Możliwości w tej dziedzinie są znaczne i spodziewać