Zakres stosowania i charakterystyka technologii

 
 

Folie okładzinowe z PCW mają głównie zastosowanie do fabrycznego wykańczania elementów budowlanych metodą laminowania. Dotyczy to lekkich elementów budowlanych (płyty warstwowe). Powierzchnie tych elementów stanowią takie materiały, jak np. płyty azbestowo-cementowe, pilśniowe, wiórowe, gipsowo-kartonowe, blacha stalowa, aluminiowa itp. Są to materiały nie zawierające wilgoci.

Naklejanie folii (laminowanie elementów) odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia, w którym powierzchnia elementu jest bardzo dokładnie czyszczona i powlekana równomiernie klejem, natomiast folia jest podgrzewana (nieco zmiękczana) i w stanie lekko rozciągniętym nakładana na powierzchnię elementu z jednoczesnym walcowaniem. Proces jest na ogół nieskomplikowany, a roczna wydajność urządzenia obsługiwanego przez zespół 4 ludzi wynosi ok. 2 min m2 wykończonych powierzchni elementów budowlanych. Liczby te ilustrują jak ogromne możliwości usprawnienia robót wykończeniowych i podniesienia efektów ekonomicznych budownictwa kryją się w nowych materiałach z tworzyw sztucznych i nowych technologiach ich stosowania.

Istnieje również możliwość naklejania cienkiej folii okładzinowej na wykończone (wygładzone) powierzchnie ścian tynkowanych lub szpachlowanych. Technologia robót jest wówczas zbliżona do techniki tape- ciarskiej z podkreśleniem jednak konieczności znacznie dokładniejszego przygotowania powierzchni, wyższych wymagań w stosunku do podłoża i dużej wprawy. Z tych względów wygodniej jest stosować na takich podłożach tapety lub tkaniny powlekane, których technika klejenia jest znacznie łatwiejsza.

Folie samoprzylepne są bardzo wygodnym materiałem okładzinowym. Wymagają jednak idealnie gładkiego podłoża i bezwzględnego zagruntowania jego powierzchni roztworem kleju (np. neoprenowego).